Ana Sayfa Bize Ulasin Hakkimizda


OMEKTRON Mühendislik LTD, Mekanik Proje, Taahhüt hizmeti vermek üzere kurulmuştur. Sizlerle birlikte çalışabileceğimiz Taahhüt ve Mekanik Tesisat anahtar teslim hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bizi arayın
(232) 459 20 96 veya E-mail atın.

 

12 - Tarımda ve Seralarda Kullanım

Uygulama Alanları:

Mantar Yetiştiriciliğinde ve Seralarda kullanılır.

Mist    Mist Mist    Mist Mist    Mist
Mist

AVANTAJLARI:

Sisleme Sistemi seralarda nem ve sıcaklığı kontrol altında tutabilmek için etkili bir yöntemdir. Genel olarak tüm seralardaki ortak problem düşük nem oranları ve yüksek sıcaklıklardır. Bu sistemle yüksek basınçla sağlanan su zerreciklerinin anında buharlaşmasıyla bu problemlere kesin bir çözüm sunar.Seralarda nem oranının %30 seviyesinin altına düşmesi ciddi problemlere yol açabilir.Bu durumlarda bitkilerin büyümeleri yavaşlar veya tamamıyla durabilir. Seralarda kullanılan yüksek basınçlı soğutma sistemleri bitkiler için optimum sıcaklık ve nem oranının sağlanması içinde en uygun çözümdür.

 • Nem oranının düşmesinin getirdiği bitkilerin büyümelerinin yavaşlaması, kalsiyum yetersizliği ve üründeki ağırlığın azalması gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır.

 • Bu sistemle gerekli soğutma mekanik vantilatörlere gerek olmadan yapılabildiğinden sıcak yaz aylarında olumsuz koşullardan bağımsız olarak ürünlerden "en yüksek verim" alınabilecektir.

 • Sıcaklığın 32 ° C'yi aştığı ve nem oranının %30'un altına düştüğü yaz aylarında seralarda üretime devam ederek yüksek randıman almak mümkündür.

 • Yaz aylarında aşırı sıcaklık ve düşük nem sebebiyle kapatılan seralar üretime devam edebileceğinden bu dönmede karlı birer işletme haline gelebilirler.

 • Suyun buharlaşması seradaki nem oranını arttıracağından bitki yapraklarının suya olan ihtiyacı azalır ve bu şekilde suyun bitki üzerindeki etkisi daha dengeli olacak, bitki ideal düzeyde yetişecektir.

 • Mantarlar %85 - %95 oranlarında su içerir ve sürekli olarak bu suyu havaya vererek kaybederler. Sisleme Sistemi, mantar üretiminde de ortamı uygun nem seviyesinde tutarak mantarların ihtiyacı olan suyu kaybetmelerini engeller.

 • Kış aylarında seralardaki ısıtma nedeniyle bitkilerin olası dehidrasyon problemini ortadan kaldırır. Sisleme Sistemi ile sera içerisindeki iyi ürün için hayati önem taşıyan ısı ve nem kontrolünün eşit ve dengeli olması sağlanır.

 • Sistem bitki köklerinin daha hızlı büyümesine ve daha verimli olmasına yardımcı olur.

 • Ortama eşit olarak nem ve serinletme sağladığından ürünlerin verim, kalite ve büyüklüğü de eşit olur.

 • Üretimin ideal seviyelerde tutulabilmesi için tohumlama ve çimlendirme seralarında %90 oranındaki nem oranlarını rahatlıkla sağlayabilirler.

 • Suda çözülen her türlü bitki ilacını bitki üzerine püskürtülerek (ULV tesiriyle) işletme maliyeti düşürülebilir.

Çiçek Seralari:

Sisleme sistemi makinaları gül yapraklarındaki aşırı su kaybını kesmeye yardımcı olur. Güllerin görüntüsü ve kalitesinin daha da iyileşmesine ek olarak ürünlerden elde edilen gelir en yüksek düzeye ulaşır.Ortam nemi otomatik olarak Sisleme sistemi ünitesi ile sağlanabilecek dolayısıyla çiçekler için homojen bir ortam tahsis edilmiş olacaktır. Bu sayede çiçekler her zaman daha canlı ve uzun ömürlü olacaktır. Çiçekçiler bu ortamı sağlamak için özel dolaplar kullanmaktadır. Ancak bu dolapların kapasitesi sınırlıdır ve maliyeti yüksektir. Bunun yerine Sisleme sistemi ünitesinde bulunan nem sensörü istenilen aralıkları sağlamak için gerektiğinde üniteyi otomatik olarak çalıştırır veya durdurur.

Sebze meyve seraları:

Sisleme sistemi makinaları ile soğutma yaparak hasatın % 90 nı ilk toplamada alınır ve domates hacmi aynı olmasına rağmen domates ağırlığını % 50 artmış olur. Uygun sıcaklık ve nem sağlandığı için ;yaz ve kış aylarında hacmi ve ağırlığında oluşan farklılıklar önlenmiş olur.