Ana Sayfa Bize Ulasin Hakkimizda


OMEKTRON Mühendislik LTD, Mekanik Proje, Taahhüt hizmeti vermek üzere kurulmuştur. Sizlerle birlikte çalışabileceğimiz Taahhüt ve Mekanik Tesisat anahtar teslim hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bizi arayın
(232) 459 20 96 veya E-mail atın.

 

Isı Pompası Sistemleri

AIRPAC ISI POMPASI

Airpac Isı Pompaları Bilgileri

Genel Bilgiler

Çevre bilinci ve enerji kaynaklarinin sinirli olmasi nedeniyle alternatif enerji kaynaklarinin önemi gittikçe artmaktadir. Isi pompalari ile toprakta, suda ya da havada depolanan enerjinin çok düsük miktarda elektrik enerjisi yardimi ile isitma amaçli kullanimi saglanmaktadir.

HeatPump Air

ISI POMPASI TİPLERİ

1) Hava Kaynaklı Isı pompası

HeatPump Air     HeatPump Air

2) Su Kaynaklı Isı pompası

HeatPump Water

3) Toprak Kaynaklı Isı pompası (Yatay Borulama)

HeatPump Ground     HeatPump Ground

4) Toprak Kaynaklı Isı pompası (Düşey Borulama)

HeatPump Ground

Toprak Kaynakli veya Jeotermal Isi Pompalari, topragin içindeki sicakligin kararli degismesi ve soguk iklimlerde performansini yüksek seviyede tutmasi nedeniyle enerjinin kullaniminda daha etkili sonuçlar ortaya çikarir. Bu sebeplerden dolayi birçok ülkede Toprak Kaynakli Isi Pompalarinin (TKIP) kullanimi Isitma - Havalandirma ve Iklimlendirme (HVAC) endüstrisi tarafindan desteklenmektedir.

Isi pompasi basit olarak isi enerjisini bir ortamdan diger bir ortama tasiyan ve elektikle beslenen bir sistemdir. Bilindigi üzere enerji vardan yok, yoktan var edilemez, sadece ya biçim degistirir yada bir yerden bir yere tasinir. Isi pompasida adini, isi enerjisini bir ortamdan diger bir ortama "pompalama" veya "tasima" kabiliyetinden alir.

Isitma pompalari genel anlamda isiyi üretmek yerine tasimayi amaçlar. Bunun içinde isinin alinacagi bir isi çukuruna ihtiyaç vardir. Ülkemizde kullanilan isi pompalarinin hemen hemen hepsi isi çukuru olarak havayi kullanmaktadirlar.

Toprak - Su kaynakli isi pompasi teknolojisi yeryüzünün belirli bir derinliginde sicakligin yil içinde nispeten sabit kalmasi gerçegine dayanir. Bahsedilen derinlikte toprak tabakasi kisin yeryüzünün altinda veya yer alti sularinda depolanmis isiyi binaya, yazin bina içindeki isiyi yeraltina tasiyarak doganin bize verdigi bu avantaji kullanirlar. Kisaca yer alti; kisin bir isiyi kaynagi, yazin ise bir isi çukuru olarak davranir.

Toprak - Su kaynakli isi pompalari günümüzde isitma - sogutma ve sicak kullanim suyu eldesinde kullanilmaktadirlar. Bu ihtiyaçlarin tümüne tek makinayla vevap verebildikleri için de tercih sebebi olmuslardir.

Kapasiteler 4,8 – 43kW arasinda degismektedir. Topragin depoladigi isi enerjisinden, içinden antifrizli akiskan dolasan toprak kollektörü veya sondaj borulari yardimi ile faydalanir. Yil boyunca hatta soguk kis günlerinde bile mahal ve kullanma suyu isitmasini gerçeklestirebilmektedir. Isi pompasi ile sudaki (göl, nehir v.b.) isi enerjisinden yararlanilmaktadir. Performans sayisi (COP): 5,90'a kadar (su/su isletmesinde ve 10/35 ºC sicakliklarda).

Tüm isi pompalari kontrol paneli ile donatilmistir. Dis hava kompanzasyonlu dijital kontrol paneli tüm isitma sisteminin yani sira günes enerjisi sisteminin de kontrolünü saglar. "Natural Cooling" fonksiyonu sayesinde yaz aylarinda topragin veya suyun düsük sicaklik seviyesinden faydalanarak konut sogutmasi gerçeklestirilebilmektedir.

Kompresör devresine eklenen buhar enjektörü ile 65 ºC'ye kadar gidis suyu sicakligina ulasilabilmektedir. Yüksek gidis suyu sicakligi ayni zamanda yüksek kullanma suyu konforu (58 ºC'ye kadar) saglamaktadir.

Radyatörlü bir binanin modernizasyonu için de ideal çözümdür. Tüm yil boyunca mahal ve kullanma suyu isitmasi için gerekli isiyi tek basina üretebilmektedir. Performans sayisi (COP): 5,22'ye kadar ulasmaktadir. (Su/su isletmesinde ve 0/35 ºC sicakliklarda).

Isi Pompalari ile birlikte kullanilan standart ekipmanlar:

 • Entegre üç yollu vana,

 • Entegre toprakalti devresi sirkülasyon pompalari,

 • Entegre isitma devresi sirkülasyon pompalari,

 • 3/6/9 kW kademeli kapasite ayarli elektrikli isitici,

 • Kumanda paneli (Gidis suyu duyar elemani, dis hava sicaklik duyar elemani ve oda sicaklik duyar elemani ile birlikte),

 • Harici toprakalti devresi vanali pislik tutucu,

 • Entegre isitma devresi vanali pislik tutucu,

  ISI POMPASININ ÇAliSMA PRENSIPLERI

  HeatPump Ground